Перша українська ораторія – хорова капела “Почайна”

Це десятий компакт хорової капели “Почайна”. Перша українська ораторія “Дума про дівку-бранку” написана у 1923 році Михайлом Івановичем Вериківським (1896-1962) для солістів, чоловічого та жіночого хорів, повоного складу симфонічного оркестру.

Драматична композиція лібрето також складнена М. Вериківським за текстами народних дум : “Дума рпо дівку-бранку…”, “Не ясний сокіл квилить…”, “Ой у святу неділеньку…”, “Дума про Самійла Кішку”. Ораторія відтворює самовіддану боротьбу українського козацтва проти турків-поневолючів та розкриває яскравий образ дівки-бранки Марусі попівни Богуславки, визволительки семисот бранців-земляків.

Михайло Іванович Вериківський – видатний  український композитор, диригент, педагог, музичний та громадський діяч, народився 20 грудня 1896 року в м. Кременець Тернопільської обл. У 1923р. закінчив Київську консерваторію по класу спеціальної теорії у Б. Яворського, був диригентом Київського і Харківського оперних театрів. У 1924-1927рр. очолював правління музичного товариства ім. Ленотовича. З 1955 по 1960р.р Михайло Іванович – професор, завідувач кафедрою хорового диригування Київської консерваторії . Він є автором першого українського балету “Пан Каньовський”, опери “Наймичка”, фундатором новочасної української музики в симфонічному, кантатно-ораторіальному, хоровому, вокальному та інструментальному жанрах.

У 1954 роцi, маючи величезний досвід композитора, диригента та видатного музичного теоретика, М. Вериківський зробив другу редакцію ораторїї. Глибоке знання традицій оркестру та хору дали можливiсть композитору створити симфонiчнi та вокально-симфонічні номери ораторії завершеними, досконалими за формою, реалізовиними високопрофесійними сучасними композиторськими засобами. В ораторії М. І. Верикiвський розробив принципові засади українського ораторіального жанро-утворення, вирішив проблеми поєднання двох самостійних творчих напрямкiв -народного та академічно-професiйного. Виконання ораторії – це нова творча віха дiяльностi хорової капели “Почайна”. В репертуарі  “Почайни” твори видатних українських композиторів М. Березовського, А. Веделя, К. Стеценка, класиків европейської музики: А. Вівальді, Й. Гайдна, В.А. Моцарта, Л. Керубіні, С. Рахманінова. В цьому році до 70-річчя голодоморгу в Україні “Почайна” виконала симфонiю-реквієм ‘З3-й”, до 100-річчя М. Колесси -його “Лемківське весілля”. Капела творча співпрацює з сучасними композитором В. Степурком. Здійснено прем’єрні виконання вокально-симфонічного диптиху “Богородичні догмати” та “Літургія сповідницька”. У доробку “Почайни” вісім компакт-дисків циклу “Духовна музика Европи”.

 crhby2

crhby1